Na mimoriadne aktuálne otázky MESTSKÝCH NOVÍN odpovedá prednosta Okresného úradu v Martine a predseda Krízového štábu okresu Martin Vladimír Polakovič.

Ako teraz zasadá a čo rieši Okresný krízový štáb a ako spolupracuje s mestským KŠ? Kto tvorí KŠ?
Krízový štáb OÚ Martin, tak ako aj predtým, zasadá podľa potreby k aktuálnym problémom a krízovým situáciám. Na rozdiel od Bezpečnostnej rady okresu Martin zasadá nepravidelne. Naposledy bol zvolaný 28. 2. 2022, s cieľom vzájomne koordinovať humanitárnu pomoc a odovzdať si informácie ohľadom vojenského konfliktu na Ukrajine. Stanovil sa na ňom pre okres Martin jednotný postup humanitárnej pomoci utečencom. Krízový štáb tvorí vedenie, 9 stálych a 11 prizývaných členov. Prvú skupinu členov tvoria zástupcovia štátnej správy a štátnych inštitúcii. V druhej skupine sú zástupcovia významných firiem a spoločností. Takisto sú v ňom zástupcovia organizácií, ktoré majú vplyv na bezpečnostnú a zdravotnú situáciu v okrese. Tesne a veľmi dobre spolupracujeme s Krízovým štábom mesta Martin. Rovnako tak v prípade potreby prizývajú na svoje zasadnutia oni nás.
Ako sa koordinuje pomoc Ukrajine a utečencom v Martine/regióne?
V prvom rade sme chceli celej humanitárnej pomoci dať nejaký rámec. Vlna solidarity a pomoci bola totiž taká masívna, že sa začala vymykať z rúk. Tým pádom sa mnoho dobrých úmyslov minulo s účinkom. Pomoc sa začala na hranice voziť nekoordinovane, čo viedlo k upchatiu zásobovacích koridorov a zaplneniu skladov (aj) nepotrebným materiálom. A musím, žiaľ, povedať, že – podľa záberov, ktoré nám boli zaslané z východu – si niektorí ľudia pomýlili humanitárnu pomoc s vyprázdnením skríň od nepotrebného šatstva či iných predmetov. Alebo ju poňali ako vlastnú sebaprezentáciu a boli tam skôr na príťaž ako na osoh. Na utečencov by sme sa mali pozerať našimi očami a ponúknuť im len to, čo by sme v ich situácii sami prijali. Tým ale vôbec nechcem znížiť hodnotu pomoci nezištných ľudí s veľkým srdcom. Naozaj ste boli skvelí a nekonečné kolóny áut pred kasárňami Podháj, či vo Vrútkach a Sučanoch, vtláčali slzy dojatia do očí. Krízový štáb schválil, aby sa humanitárna pomoc, ktorá už bola vyzbieraná v mestách a obciach okresu Martin, sústredila do priestorov „SIM-u“. Podľa aktuálnej potreby sa budú veci vyskladňovať, aby sa zamedzilo sústreďovaniu materiálu pri hraniciach, ktorý je tam už navezený a majú ho dostatok. Zatiaľ odišlo z Martina do pohraničných oblastí sedem plne naložených nákladných áut. Zvyšok roztriedeného materiálu bude prevezený do SIM-u a na jeho rozdelenie budú dohliadať zástupcovia armády, OÚ Martin a ZMOTu. Primátor mesta Martin zabezpečil všetky voľné ubytovacie kapacity v majetku mesta. Zároveň dohodol bezpečný nocľah prichádzajúcich osôb z vojnou postihnutých oblastí v športovej hale Podháj. Tam vznikne miesto tzv. „prvého kontaktu“. Odtiaľ budú na druhý deň utečenci rozvezení podľa rôznych kritérií do trvalých ubytovacích zariadení.
Aké ubytovacie kapacity máte k dispozícii?
V prvom rade na ubytovanie využijeme štátne a samosprávne ubytovacie kapacity, až potom ubytovanie od právnických a fyzických osôb. Primátori a starostovia boli ZMOSom vyzvaní, aby vytypovali miesta ubytovania pre utečencov a nahlásili ich na Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom liniek: pomocpreukrajinu. sk; uosppz@minv.sk. To isté môžu urobiť aj právnické a fyzické osoby, ktoré chcú s ubytovaním či iným spôsobom pomôcť. Ak už niekoho ubytovali, nech to nahlásia príslušnému mestu/ obci, ktoré tieto údaje posielajú na ministerstvo.
Ako sa hodnotí stav a organizačné zabezpečenie zásobovania mesta Martin a regiónu potravinami, vodou, vykurovanie...?
V súčasnosti je v okrese Martin zásobovanie potravinami, pitnou vodou, plynom, elektrickou a tepelnou energiou plynulé, preto Krízový štáb nemusel túto problematiku riešiť.
V akom stave sú kryty pre obyvateľstvo, koľko ich je v Martine, kedy sa robila kontrola ich funkčnosti?
Na území okresu Martin je evidovaných 66 odolných (OÚ) a plynotesných úkrytov (PÚ) s kapacitou 11 880 osôb. Momentálne je 12 OÚ vybudovaných v priemyselnej zóne, ale tieto sú vo vlastníctve právnických osôb – nie sú určené pre ukrytie obyvateľstva, ale vlastných zamestnancov firiem. Navyše, od obytnej zóny sú vzdialené viac ako 500 m, čiže prekračujú určenú dochádzkovú vzdialenosť. Z celkového počtu sú štyri vo Vrútkach a dva v Sučanoch. Vyložene pre obyvateľov je určených 20 ochranných stavieb, všetky sú v Martine, dve z nich sú momentálne v rekonštrukcii. Kapacita týchto úkrytov je 1 795 osôb. Spravuje ich mesto Martin, ktoré zabezpečuje aj ich údržbu a prípadné uvedenie do pohotovosti po vyhlásení mimoriadnej udalosti s nebezpečenstvom radiačného zamorenia. Okresný úrad Martin zabezpečuje financovanie revízií filtro-ventilačných súprav v úkrytoch pre obyvateľstvo v trojročných cykloch a najbližšia revízia je plánovaná v tomto roku. Ukrytie ostatného obyvateľstva okresu je plánované v 3. type ochranných stavieb, ktorými sú jednoduché úkryty budované svojpomocne. Na tieto je vybratých 6 724 stavieb o kapacite 173 898 osôb, ktoré po vykonaní špecifických úprav budú zabezpečovať čiastočnú ochranu osôb pred účinkami radiácie, ale neposkytujú statickú ochranu. Ochranné stavby určené pre obyvateľov sú prevažne prázdne, dovybavenie je plánované až v časovej lehote 12 hodím od vyhlásenia mimoriadnej situácie (stoličky, zásoby jedla, vody a pod.) Príslušné obce majú spracované plány ukrytia, v ktorých je určené, ktorú ochrannú stavbu majú obyvatelia určenú. Po vyhlásení mimoriadnej situácie s potrebou zabezpečovať ukrytie by obce túto informáciu zverejnili zvyčajným spôsobom, avšak v súčasnej situácii nie je potrebné túto problematiku riešiť.
Aké sú momentálne pokyny pre obyvateľov pre prípad ďalšej eskalácie konfliktu na Ukrajine, prípadne jeho rozšírenia?
Musím pripomenúť, že sme súčasťou obrannej aliancie NATO a pravdepodobnosť napadnutia SR je minimálna. Netreba preto podliehať panike a bičovať negatívne emócie. Teraz naozaj riešime len situáciu ohľadom ukrajinských vojnových utečencov a ich ubytovanie. Zhoršenie situácie našich občanov si nepripúšťame, ale ak bude treba, okamžite zareagujeme na ohrozenie ich zdravia, alebo bezpečnosti.
Čo plánujete podniknúť v súvislosti s vojnou na Ukrajine najbližšom čase?
Včera (28. 2.) v noci dorazili do nášho kraja prví utečenci, ubytovaní boli v Žiline. Dostali sme avízo, že ďalších máme očakávať v okresoch Martin a D. Kubín. Preto sa už teraz na nich pripravujeme. Záleží však na tom, ako rýchlo ich dokážu pustiť cez hranicu ukrajinské úrady. Pomôže nám aj osobná skúsenosť priamo z hraničného priechodu, kam 3. marca odchádzame so skupinou dobrovoľníkov- zamestnancov Okresného úradu Martin. Budeme pomáhať na rôznych miestach, podľa potrieb Sekcie krízového riadenia MV SR. Striedať sa budeme v trojdňových intervaloch, v 12 h zmenách. Obyvatelia okresu Martin však nemusia byť znepokojení, služby im budeme plnohodnotne poskytovať ďalej. Na východ pôjde len cca 1/8 zamestnancov.
Považujete ešte niečo za dôležité oznámiť občanom?
Chcem sa ešte raz veľmi pekne poďakovať ľuďom z celého okresu Martin, ktorí ukázali, že im utrpenie a bolesť cudzieho národa nie sú ľahostajné. V prvej vlne ste neskutočne pomohli, treba si však uvedomiť, že sme len na začiatku zrejme dlhej (dal by Pán Boh pravý opak) cesty. Ukrajinci ešte stále veria, že sa vojnový konflikt rýchlo skončí, a preto neutekajú narýchlo do susedných krajín. Ak sa však vojna prehĺbi, môžeme očakávať masový príchod vojnových utečencov. A tých už neabsorbujú prihraničné okresy, budú prichádzať (aj) ku nám. Preto budeme pomoc Turčanov ešte potrebovať. Zbierky však už budú koordinované mestami či obcami a budú zamerané na (v tom čase) najpotrebnejšie veci. Najbližšie napríklad budeme potrebovať čisté deky, paplóny, prikrývky, karimatky, postele s matracmi. O ich zbierke budeme včas informovať.