8. septembra 2022
| Nekomentované
Pred deväťdesiatimi rokmi (1932) postavili prvú plaváreň – bazén 33 a 1/3 m vo Vrútkach, v roku 1969 vybudovali 50 m bazén s detskými bazénmi na letnom martinskom kúpalisku v lokalite smerom na Bystričku a v roku 1974 otvorili 25 m krytý bazén v športovom areáli na Novomeského ul. v Martine. Žiaľ, s pribúdajúcimi rokmi sa podmienky na rozvoj plaveckých športov v Turci zhoršovali. Takto pred štyrmi rokmi prišlo vtedajšie vedenie mesta s ideou výstavby Martinského aquacentra (stálo by na mieste súčasnej krytej plavárne), ktorého jadrom by bol vnútorný 50 m plavecký bazén.
Zľava sú: Branislav Hakel, Ivan Šulek (prezident SPF), Martin Kalnický a Jiří Mikoláš. Foto: ľch
„Avšak, vtedy sa išlo na to nesprávne. Vedenie mesta vyhlásilo urbanisticko- architektonickú súťaž bez toho, aby sa poradili s plaveckými odborníkmi, od ktorých by získali potrebné a cenné informácie. Bol to megalomanský projekt, ktorý zostal v teoretickej rovine iba na papieri a momentálne je v šuplíku. Súčasnému vedeniu mesta sme vysvetli, že tento zámer je vo všetkých smeroch nereálny, čo sa akceptovalo. Bola snaha vytvoriť novú štúdiu, ale potom prišla pandémia, presadzovali sa iné priority a tým pádom sme v tomto volebnom období stratili ďalšie štyri roky. Preto sme oslovili Martina Kalnického (mimochodom, je to skvelý plavec), ako kandidáta na primátora mesta Martin, ktorému plavecká obec dôveruje a podporuje ho v hľadaní riešení rozvoja plaveckých športov hodného 21. storočia. Na stretnutí s ním za účasti odborníkov plaveckých športov v Turci (zástupcov Plaveckého klubu Martin – Jiřího Mikoláša, Turčianskych vlkov – Branislava Hakela, Turčianskych rakov – Ladislava Zvaríka, Plaveckého a vodnopólového oddielu Vrútky – Dušana Kucharika, TAT Triatlon – Daniela Konečného, potápačov a plutvového plávania Hippocampus – Petra Lauka a terajšieho prevádzkovateľa krytej plavárne i letného kúpaliska SUNNY Martin – Slavomíra Smika) sme sa uzniesli na tom, že je potrebné vypracovať štúdiu (v tejto súvislosti sme oslovili architekta Ing. arch. Petra Dunajovca zo Žiliny), ktorá by zohľadňovala reálne možnosti a obsahovala všetky podmienky a kritériá Slovenskej plaveckej federácie a Medzinárodnej plaveckej federácie FINA“ informuje MN Branislav Hakel.
ZÁMER realizácie Centra plaveckých športov v Martine vychádza zo základnej idey disponovať vo vhodne zvolenej lokalite centrom schopným pravidelnej organizácie medzinárodných pretekov v „krátkom“ bazéne v súbehu s rozvojom všetkých plaveckých športov v širšom regióne. Výber lokality zohľadnil polohu mesta Martin z hľadiska dopravnej dostupnosti v rámci celého Slovenska, ale aj relatívne blízkych poľských a českých regiónov. Jadrom návrhu je realizácia 10-dráhového 25 m bazéna doplneného o 4-dráhový rozplavbový bazén s pohyblivým zdvíhacím dnom, okolo ktorých sa odvíja celé spektrum súvisiacich funkcií zabezpečujúcich plnohodnotný rozvoj plaveckých športov.
Pre názornosť predstavy o novokoncipovanom zámere tu prezentujeme projektovú koncepciu perspektívneho konceptu Crystal Cubes Park Arena, ktorého ideové princípy, dispozičné väzby, parametre a aj tvaroslovno- kompozičné postupy budú základom koncepcie Centra plaveckých športov v Martine. Dôsledné zosúladenie koncepcie nového areálu pre miestne danosti s využitím jedinečných daností konkrétnej lokality, resp. školskej funkcie a lokalizácie v rámci mestského urbanizmu zabezpečia vskutku nadštandardnú atraktivitu a životaschopnosť tomuto areálu. Zámer kladie obzvlášť veľký dôraz na energetický koncept a celkovú udržateľnosť. Kde by sa to malo postaviť, na akom pozemku?
„V rámci infraštruktúry sa nám ako najlepšia alternatíva javí dosiaľ nevyužitý pozemok pri zimnom štadióne. Energiu na výrobu ľadu by sme radi využili aj na ohrev vody,“ hovorí pre MN B. Hakel a pokračuje. „Vytvorili sme občianske združenie, ktoré bude partnerom pri rokovaniach, či už s mestom alebo štátnymi orgánmi (Slovenská plavecká federácia, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu, Slovenský olympijský a športový výbor). Je veľká šanca, že investíciu za 12 až 14 mil. eur by spolovice hradil štát z Fondu na podporu športu, resp. z Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu, vychádzajúc z koncepcie Slovenskej plaveckej federácie pre rekonštrukciu a výstavbu plaveckých bazénov na Slovensku pre roky 2021–25 zaslanej na FNPŠ a MŠVVaŠ dňa 19. septembra 2021. So starým vedením mesta už nemá význam túto iniciatívu prerokovať, počkáme si na nové vedenie. Veríme, že Martin Kalnický uspeje v komunálnych voľbách na primátora mesta Martin a bude iniciovať výstavbu Centra plaveckých športov, ktoré na počesť plaveckej a vodnopólovej legendy a po dohovore s rodinou chceme pomenovať po Pavlovi Steinerovi.“ Branislav Hakel je odchovancom vrútockého plávania. Plávať sa naučil pod vedením trénera Dušana Štekláča vo Vrútkach, kde v minulosti pôsobil ako tréner aj jeho otec Ing. Alfonz Hakel. Z TJ Lokomotíva Vrútky a po prestupe z TJ Strojárne Martin sa ako úspešný plavec-reprezentant dostal do Strediska vrcholového športu v Bratislave a klubu Slávia UK Bratislava, odtiaľ do Dukly B. Bystrica. S materským klubom PVK Vrútky sa snaží udržiavať pravidelné kontakty a dobré vzťahy, veď je historicky doteraz ich najúspešnejší plavec.
„Mám radosť, keď môžem sponzorsky podporiť plavecké športy v Turci, aj Plavecký a vodnopólový klub Vrútky, ku ktorému sa hrdo hlásim,“ dodáva pre MN B. Hakel – plavecký tréner, predseda a zakladateľ plaveckého klubu Turčianski vlci, podpredseda komisie masters pri Slovenskej plaveckej federácii a manažér športových a plaveckých značiek na Slovensku s viac ako 30-ročnou praxou.