29. júna 2022
| Nekomentované
V jednom z čísel Mestských novín sme priniesli informáciu aj o pripravovanej cyklotrase po priemyselných objektoch. Zastavenie bude aj pri minerálnom prameni Fatra. O históri si povieme niečo viac priamo na mieste. V tomto článku si niečo napíšeme, pre mnohých Martinčanov, zabudnutej osobnosti – Ľudmile Reichlovej.
Ľudmila Reichlová bola dcérou Samuela Kuchárika. Študovala na Ľudovej a Meštianskej škole v Turč. Sv. Martine. Neskôr na Vyššej škole pre ženské povolania hospodárske a doplnila si vzdelanie na Štátnom ústave učiteľskom (ženské odborné školy) v Prahe – Karlíne.
Najskôr pôsobila ako učiteľka v Opave. V Turč. Sv. Martine učila na Ústave M. R. Štéfanika. Zo školstva odišla, keď manžel Ján Reichel v Záturčí navŕtal prameň minerálnej vody a postavil modernú plničku. Po smrti manžela v roku 1934 sa do školstva vrátila.
V 40. rokoch minulého storočia bola inšpektorkou pre všetky odborné školy zamerané na ženské povolania na Slovensku.
V rokoch 1950 až 1970 bola vedúcou závodu Fatra.
Je autorkou niekoľkých kníh a publikácií: Náuka o krojoch a vkuse (1941), Dejiny kroja (1941), Náuka o odevných látkach (1946). V týchto skriptách položila základy slovenskej terminológie v odevnom odvetví. V roku 1964 vydala knihu Moderná domácnosť.
Viedla rubriku Móda a vkus, publikovala odborné, osvetovo-výchovné články o móde a vkusnom odievaní, šití, bytových doplnkoch, o domácnosti a pod.
V rukopise zostali 4 nevydané diela. O histórii minerálnej vody Fatra, o rodine Reichlovcov, o Martinských rodinách ….
Igor Dobrovolný
Fotografie: Kronika Fatry