14. júna 2022
| Nekomentované
V druhej „etape“ Cyklopotuliek, ktorá niesla názov „Architektúra 1931 – 1941“, sme si pripomenuli aj troch „oslávencov“. V roku 1932, čiže pred 90. rokmi, boli dané do úživania budovy: Evanjelická fara, Slovenské národné múzeum a Sociálny dom Živena.
Evanjelická fara
Je postavená na mieste pôvodnej evanjelickej fary, ktorú v roku 1931 asanovali. Historická fara „pamätala“ udalosti z roku 1861 – Memorandové zhromaždenie. O výstavbu novej budovy sa pričinil martinský farár a turčiansky senior Otto Škrovina. Projekt a realizáciu novej fary uskutočnila stavebná firma Hlavaj – Palkovič – Uličný.
Na severnej strane fasády je umiestnený reliéf „Memorandum 1861“ od sochára Koniarka.
Sociálny dom Živena
Budova je postavená na križovatke ulíc P. Országha – Hviezdoslava a J. Horvátha. Pozemok na výstavbu darovalo mesto Turč. Sv. Martin. Projektom bol poverený arch. Jan Pacl z Prahy. Budova je jednoposchodová, nachádza sa v nej 38 miestností – miestnosti pre ženský spolok Živena, triedy pre škôlky, jasle, miestnosť pre prednášky, bábkové divadlo, kúpeľne, parný kúpeľ, byt pre domovníka a technicko – hospodárske priestory ako kotolňa, práčovňa, pivnice a pod.
Stavbu realizoval staviteľ Mikuláš Štefanec z Lipt. Sv. Mikuláša. Budova bola síce postavená už v roku 1932, ale kedže sa vyskytli technické problémy budova Živeny bola slávnostne odovzdaná 2. februára 1933.
O Slovenskom národnom múzeu sme Vám už priniesli reportáž na stránkach Mestských novín. Tu je link: https://www.mestskenoviny.sk/cyklopotulky/cyklopotulky-zastavenie-na-hostihore/
Igor Dobrovolný
foto: Boris Frkáň a archív