6. júna 2022
| Nekomentované
Na Hostihore sme v rámci Cyklopotuliek „Architektúra 1931 – 1941“ mali až dve zastavenia. To prvé bolo pri budove SNM, ktorá tento rok oslávi 90 rokov. Projekt M. M. Harminca realizovala stavebná firma Hlavaj – Palkovič – Uličný, za výdatnej pomoci niekoľko desiatok subdodávateľov a živnostníkov.
Pôdorys budovy je v tvare písmena „T“ – priečelie je dlhé 77,40 m, tvorené 18 arkádami a šírka 45,20m. H-P-U múzeum stavala v rokoch 1929 až 1932. Železnú strechu nad obrázarňou vyrobil Michal Hubocký – zámočník z Trenčína, medenú strechu pokrýval plechár z Turč. Sv. Martina Alfonz Blaho, vodovod a kanalizáciu realizovala firma Přibáň & Žilka z Prahy, obkladačské práce kameňom vyhotovila firma J. Vinduška z Bratislavy, železné okná vyrobila firma Kraus z Bratislavy, šamotové dlažby robila firma Keramika, úč. spol. Bratislava, železné ohrady Branislav Vozáry z Lipt. Sv. Mikuláša, železné brány k hlavných vchodom realizoval E. Lacko z Turč. Sv. Martina, stolárske práce previedol J. Hantúch, elektrické rozvody G. Šedaj , natieračské práce Fr. Trunkát, sklárske práce A. Žiak (všetci z Turč. Sv. Martina), gumové podlahy Matador z Bratislavy. A ďalší ….
Ryolitový kameň na obklad bol dovezený z Hliníka nad Hronom, tehla z tehelne Jána Hlavaja a zo Schultzovských parotehelní, štrk a piesok od Jána Hlavaja, stropnicové tehly z Devínskej tehelne, cement dodali cementárne v Ladcoch, Hornom Srní a LietavskaLúčka, vápno dodali z Kraľovian, Varína a z Margecian, umelá omietka od Syderolitu dodaná z Púchova, drevo z okolitých píl a pod.
To je len zlomok dodávateľov a pracovníkov na tejto stavbe. Naozaj sa jednalo o celoslovenskú stavbu, ktorá bola postavená na martinskej terase a mestu Martin dominuje už 90. rokov.
My sme mali aj to šťastie, že v tú nedeľu sme sa dostali aj do záhrady. Túto záhradu projektoval záhradný architekt Vaněk.
Igor Dobrovolný
foto: Alena Hrbáňová, archív